Istraživači sa Sveučilišta Çanakkale Onsekiz Mart u Turskoj proveli su studiju kako bi istražili koristi korištenja komposta od komunalnog čvrstog otpada kao sredstva za poboljšanje tla u glinasto-ilovastim tlima. Dvogodišnja terenska ispitivanja, provedena s rasponom različitih doza komposta pokazala su da su aplikacije značajno povećale sadržaj organske tvari u tlu za čak tri puta te sposobnost izmjene kationa za 25%. Ova vrsta komposta je bogata organskim ugljikom i hranjivim tvarima, što ga čini idealnim organskim gnojivom za intenzivna poljoprivredna tla.
Unatoč visokom sadržaju hranjivih tvari, studija je pokazala da ova vrsta komposta primarno poboljšava fizičke karakteristike tla umjesto da nadoknađuje komercijalna gnojiva. Visok sadržaj organske tvari regulira strukturu tla i povećava agregaciju tla, čime je povećana poroznost tla i smanjena gustoća suhe tvari. Istraživači preporučuju redovitu primjenu od 6-7 t/ha godišnje komposta za održiv sadržaj organske tvari u tlima.
Studija sugerira da kompost od komunalnog čvrstog otpada ima razne pozitivne učinke na kemijske karakteristike tla, kao što su povećanje sposobnosti izmjene kationa i sadržaja hranjivih tvari u tlima. Međutim, može imati i negativne učinke na poljoprivredna polja zbog visokog sadržaja teških metala i minerala. Istraživači tvrde da rezultati studije dokazuju da je kompost od komunalnog čvrstog otpada dobro prilagođeno organsko sredstvo za poboljšanje kemijskih i fizičkih svojstava tla te potiču njegovu upotrebu u Turskoj.
Studija je provedena na ocjeditim tlima, sastavljenih od aluvijalnih naslaga na različitim dubinama s visokim sadržajem vapna, te u Marmara regiji Turske, koja je prijelazna klima između mediteranske i crnogorske klime. Istraživači su primijenili šest različitih doza komposta (0, 40, 80, 120, 160 i 200 t/ha) na pokusne parcele i posadili suncokret kao pokusnu biljku studije. Kemikalije ili gnojiva nisu nanosili na parcele do berbe suncokreta.
Studija je pokazala da učinci komposta na tla variraju ovisno o dozama i učestalosti primjene, s povećanjem pozitivnih učinaka s povećanjem doza. Istraživači preporučuju redovitu primjenu 6-7 t/ha godišnje komposta za održiv sadržaj organske tvari u tlima. Studija sugerira da bi upotreba komposta od komunalnog čvrstog otpada kao organskog gnojiva mogla biti održiv i ekološki prihvatljiv pristup poboljšanju kvalitete tla i povećanju poljoprivredne produktivnosti.