Prikladnost komposta od biootpada i zelenog otpada za organski uzgoj

Autor:

Kategorija:

Nova studija otkriva da je visok postotak komposta napravljenog od biootpada i zelenog otpada prikladan za korištenje u organskom uzgoju. Studija, koja je analizirala približno 21.000 analiza komposta od 2015. do 2020., ocjenjivala je komposte na temelju pravnih propisa EU 2021/1165 i zahtjeva dvaju najvećih njemačkih udruženja za organsku poljoprivredu, Bioland i Naturland. U 2020. 70,1% komposta udovoljavalo je ovim propisima, dok je 21,6% premašilo granice za teške metale, a 7,3% prekoračilo je granice za strane tvari.

Studija o prikladnosti komposta od biootpada i zelenog otpada za organsku poljoprivredu predstavlja obećavajuću priliku za održivu poljoprivredu. Komposti proizvedeni od biološkog otpada i zelenog otpada mogu biti vrijedan resurs za organske poljoprivrednike, jer mogu osigurati bitne hranjive tvari i poboljšati zdravlje tla. Komposti također mogu pomoći u smanjenju negativnih utjecaja tradicionalnih kemijskih gnojiva na okoliš, koji mogu pridonijeti degradaciji tla i zagađenju vode.

Nadalje, studija ističe važnost pravilnog gospodarenja otpadom, uključujući odvojeno prikupljanje biootpada i zelenog otpada. Ključno je poboljšati kvalitetu sirovine za kompostiranje minimiziranjem prisutnosti stranih tvari, koje mogu negativno utjecati na kvalitetu konačnog proizvoda komposta. Stoga je nužno educirati građanstvo o pravilnom zbrinjavanju biootpada i zelenog otpada te važnosti odvojenog prikupljanja. To se može postići kroz kampanje podizanja javne svijesti i programe prikupljanja otpada.

Osim toga, studija naglašava potrebu za stalnim unapređenjem tehnologije kompostiranja za proizvodnju visokokvalitetnih komposta. To može uključivati korištenje naprednih procesnih tehnologija i mjera kontrole kvalitete kako bi se osiguralo da konačni proizvod zadovoljava potrebne standarde za ekološki uzgoj. Uz sve veću potražnju za organskim proizvodima, neophodno je održavati kvalitetu komposta proizvedenog od biootpada i zelenog otpada kako bi se zadovoljile potrebe ekoloških poljoprivrednika.

Štoviše, studija sugerira da bi se buduća istraživanja trebala usredotočiti na poboljšanje kvalitete biootpada kroz širenje programa odvojenog prikupljanja kako bi se ispunili ciljevi recikliranja koje je postavila EU. Osim toga, potrebna su daljnja istraživanja kako bi se razumjeli potencijalni učinci mjera za poboljšanje kvalitete u prikupljanju i obradi biootpada.

Na kraju, studija naglašava potrebu za istraživanjem prikladnosti drugih gnojiva sekundarnih sirovina za organsku poljoprivredu. To uključuje tekući digestat iz anaerobnog vrenja i drvenog pepela, koji također mogu biti vrijedni resursi za ekološke poljoprivrednike. Istraživanje u ovom području može pomoći u identificiranju dodatnih izvora održivih gnojiva za organsku poljoprivredu, pridonoseći održivijoj i ekološki prihvatljivijoj poljoprivrednoj industriji.

Pročitajte više

Povezani članci