Utjecaj organskih i anorganskih gnojiva na mikrobiologiju tla

Autor:

Kategorija:

Nova studija koju su proveli istraživači na poljoprivrednom istraživačkom institutu u Pragu procijenila je učinke dugotrajne primjene organskih i anorganskih gnojiva na organsku tvar tla i aktivnost enzima. Studija, koja je trajala 59 godina, procijenila je nekoliko čimbenika uključujući ukupni organski C, ukupni organski N, C topiv u vrućoj vodi, C mikrobne biomase i aktivnost dehidrogenaze u uzorcima tla iz dugotrajnog terenskog eksperimenta u Pragu-Ruzyně.

Rezultati istraživanja pokazuju da su tla tretirana organskim gnojivima, poput stajnjaka i komposta, kao i kombinacijom organskih i mineralnih NPK gnojiva, pokazala značajno povećanje ukupnog organskog C i N u usporedbi s tlima tretiranim anorganskim gnojivima – gnojnica + slama, i negnojena kontrola. Osim toga, utvrđeno je da gnojivo s farme značajno povećava C topiv u vrućoj vodi u usporedbi s kontrolom.

Štoviše, aktivnost dehidrogenaze značajno je povećana svim tretmanima u usporedbi s kontrolom. Ovi nalazi sugeriraju da dodaci organske tvari iz različitih izvora mogu imati različite učinke na organsku tvar tla i biološku aktivnost, pri čemu najpovoljniji učinak ima stajski gnoj. Nasuprot tome, dugotrajna primjena gnojovke + slameprilično je slična mineralnoj gnojidbi. Ova studija baca svjetlo na važnost odabira prave vrste gnojiva za održivu poljoprivredu i zdravlje tla.

Studija je također analizirala mikrobnu biomasu tla C, koja predstavlja 1-4% ukupnog organskog ugljika u tlu i odgovorna je za transformaciju i skladištenje hranjivih tvari. Utvrđeno je da se sadržaj mikrobne biomase kreće od 173,8 do 267,9 μg/g tla, s niskim sadržajem utvrđenim u kontrolnom i samo tretiranju NPK gnojivima. Slično, niske vrijednosti mikrobne biomase uočene su u tlima tretiranim kompostom, koji u tlo unosi stabilizirane organske tvari koje nisu podvrgnute daljnjoj degradaciji.

S druge strane, utvrđeno je da gnojivo s farme + NPK tretmani povećavaju sadržaj mikrobne biomase za 54% u usporedbi s negnojenom varijantom, što je bio značajan porast. Ovi su rezultati u skladu s prethodnim studijama koje su dokumentirale veću mikrobnu biomasu u tlima koja su dobivala stajsko gnojivo + mineralni dušik nego na parcelama koje su dobivale samo NPK gnojiva.

Dugoročno, velike količine unosa ugljika iz gnojiva postupno su se stabilizirale u tlu, što je dovelo do povećanja mikrobne biomase za oko 27-33% u usporedbi s negnojenom kontrolom nakon primjene gnojovke + slame + NPK.

Sve u svemu, studija naglašava važnost odabira prave vrste gnojiva za održavanje zdrave mikrobne biomase tla i procesa transformacije hranjivih tvari.

Pročitajte više

Povezani članci