Proizvodnja komposta: rješenje za drvnu sječku i otpadni mulj

Autor:

Kategorija:

Kompostiranje je široko priznat postupak zbrinjavanja i recikliranja organskog otpadnog materijala, uključujući drvnu sječku i otpadni mulj. Kombinacija ova dva otpadna materijala osigurava optimalno okruženje za mikrobnu razgradnju, što dovodi do proizvodnje visokokvalitetnog komposta. Ovaj članak istražuje proces proizvodnje komposta od sječke i otpadnog mulja, njegove prednosti i potencijalnu primjenu u šumarstvu i poljoprivredi.

Drvna sječka: podcijenjen resurs

Drvna sječka je nusproizvod aktivnosti gospodarenja šumom, uključujući grane, krošnje drveća, drvo dobiveno prorjeđivanjem, panjevi, nisko raslinje i slično. Ti se materijali često ostavljaju na šumskom tlu da se razgrade, budući da su bogat izvor organske tvari i biogenih elemenata bitnih za razvoj sljedeće generacije šuma. Međutim, golema količina drvne sječke koja se stvara svake godine predstavlja priliku za iskorištavanje ovog resursa na učinkovitiji i održiviji način. 

Gnojidba kompostom od drvne sječke

Intenzivna proizvodnja iscrpljuje tlo, što rezultira zamorom tla i smanjenom plodnošću. Kako bi se ublažio ovaj problem, organska gnojidba postaje neophodna jer pozitivno utječe na kvalitetu tla i rast biljaka. Organska tvar djeluje kao spremnik hranjivih tvari, poboljšava kruženje hranjivih tvari i poboljšava fizikalno-kemijska i biološka svojstva tla. Štoviše, organska gnojiva doprinose skladištenju ugljika u tlu, promičući održivost.

Otpadni mulj: problematičan otpadni materijal s potencijalom

Stvaranje mulja, nusprodukta mehaničkog, biološkog i kemijskog pročišćavanja otpadnih voda, u porastu je zbog sve veće izgradnje i širenja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Iako čini samo 2% volumena otpadnih voda, rastuća količina mulja predstavlja sve veće izazove za upravljanje i odlaganje.

Često se smatra problematičnim otpadnim materijalom zbog potencijalnog sadržaja teških metale i drugih zagađivače. Međutim, kada se pravilno zbrine i tretira, otpadni mulj može biti vrijedan izvor dušika i drugih hranjivih tvari, što ga čini idealnim kandidatom za proizvodnju komposta. Pravilno kompostiranje otpadnog mulja najbolji je način zbrinjavanja ovog otpada i potpuno održiva metoda. 

Sastav otpadnog mulja odražava kemijske sastojke pročišćene otpadne vode. Ovaj sadržaj varira ovisno o prirodi industrijske otpadne vode koja teče u sliv za pročišćavanje. Unatoč svom složenom kvalitativnom i kvantitativnom sastavu, mulj sadrži znatnu količinu organske tvari, dušika, fosfora, kalcija, magnezija i sumpora, među ostalim mikroelementima. Ovi elementi su vitalni za rast biljaka i faunu tla, dajući mulju iz otpadnih voda značajnu poljoprivrednu vrijednost i vrijednost za formiranje tla.

Proces kompostiranja: sinergija između drvne sječke i mulja

Materijali i metode

Za proizvodnju komposta priprema se mješavina drvne sječke i otpadnog mulja, s omjerom ugljika i dušika (C/N) u smjesi između 20:1 i 30:1. Ovaj optimalan omjer C/N potiče učinkovitu mikrobnu razgradnju i kompostiranje.

Faze kompostiranja i prozračivanje

Proces kompostiranja obično uključuje početnu termofilnu fazu, tijekom koje temperature mogu premašiti 65 °C. Ova visoka temperatura ubrzava proces razgradnje i pomaže u uništavanju patogena i sjemena korova. Nakon termofilne faze, kompostna smjesa se prozračuje kako bi se pojačala aktivnost mikroba i osigurao ravnomjeran proces razgradnje.

Temperatura i sastav 

Tijekom cijelog procesa kompostiranja, temperatura i sastav pomno se prate kako bi se osigurali optimalni uvjeti za mikrobnu razgradnju. Brzo povećanje temperature tijekom početne termofilne faze jasan je pokazatelj učinkovite mikrobne aktivnosti. Nakon prozračivanja komposta, temperatura se smanjuje, signalizirajući prelazak na stabilniji, zreliji kompost.

Smanjenje težine, nasipne gustoće i volumena

Smanjenje težine, nasipne gustoće i promjene volumena kompostne smjese također se prate tijekom procesa kompostiranja. Kako se organska tvar u smjesi razgrađuje, dolazi do gubitka težine, a gustoća i volumen komposta se smanjuju. To ukazuje na uspješan proces kompostiranja i proizvodnju stabilnog, zrelog komposta.

Sadržaj hranjivih tvari u kompostu

Sadržaj hranjivih tvari u kompostu, posebno dušika, fosfora i kalija (NPK), analizira se kako bi se odredila kvaliteta i potencijalna primjena konačnog proizvoda. Utvrđeno je da kompost proizveden od drvne sječke i otpadnog mulja ima visok sadržaj NPK, što ga čini izvrsnim organskim gnojivom za korištenje u šumarstvu i poljoprivredi.

pH komposta

pH komposta je važan faktor u određivanju njegove prikladnosti za korištenje u šumarstvu i poljoprivredi. Idealno bi bilo da kompost za korištenje u crnogoričnim šumama ima pH između 4,0 i 5,5, dok bi kompost za listopadne šume i poljoprivredu trebao imati pH između 5,0 i 6,0. Pravilnim procesom kompostiranja, omjerom C/N te pravovremenom aeracijom koposta postiže se željena pH vrijednost.  

Zaključak

Proces proizvodnje komposta iz drvne sječke i otpadnog mulja predstavlja održivu i učinkovitu metodu za rukovanje ovim vrstama otpadnih materijala. Ova strategija omogućava uspostavljanje kružnog gospodarenja otpadom, pretvarajući potencijalno problematične otpadne proizvode u korisne, vrijedne i obnovljive resurse.

Kompost proizveden iz ovih materijala obiluje hranivima koji su ključni za zdravlje i rast biljaka. To čini ovaj proizvod posebno korisnim kao organsko gnojivo u različitim sektorima, uključujući šumarstvo i poljoprivredu. Uporaba komposta ove vrste ne samo da poboljšava kvalitetu tla i potiče rast biljaka, već pridonosi i smanjenju ovisnosti o mineralnim gnojivima.

Na širem planu, ovakva proizvodnja komposta služi kao primjer kako se može premostiti jaz između gospodarenja otpadom i proizvodnje resursa. Pokazuje kako se potencijalno problematični otpad može transformirati u vrijedne resurse, čime se unaprjeđuje ekološka održivost i promiče kružna ekonomija. Sve u svemu, ovaj pristup gospodarenju otpadom pokazuje kako recikliranje i ponovno iskorištavanje otpadnih materijala može donijeti ekonomsku, ekološku i socijalnu korist, podržavajući pri tom kružniji, održiviji način proizvodnje i poslovanja.

Reference

Wiktor Bojarski, Wojciech Czekała, Mateusz Nowak, Jacek Dach. Production of compost from logging residues. Bioresource Technology, Volume 376, 2023, 128878, ISSN 0960-8524.

Pročitajte više

Povezani članci